Blýska sa na lepšie časy

Dnes sa pozrieme čo máme na tanieri. Čo si vlastne kúpiť na jedenie a pitie. Najnovšie pohľady na zdravú výživu . Lekárska veda má pre nás veľké odporúča ktoré znie asi takto. K ochrane zdravia vedie samozrejme strava ktorá obsahuje NEHYDROGENOVANE nenasýtené mastné tuky ako hlavná forma tuku ktorý často užívame v jedle. Celozrnné obilniny ako je vo forme sacharidov mali by sme sa dopriať dostatok zeleniny aj ovocia a tiež dostatok omega 3 mastné kyseliny. Takýto spôsob stravovania by spoločne s pravidelnou telesnou aktivitou a vyhýbanie sa fajčeniu a udržať si rozumnú telesnú hmotnosť môžeme  predísť väčšina chorôb. Ako na to aby sme to pochopili. Čo sú to nenasýtené mastné kyseliny kde ich môžeme nájsť a prečo jesť celozrnné obilniny. Znamená to že máme ako že konzumovať zrno? Sami cítite že otáznikov je pomerne veľa preto aby sme to splnili čo nám povedia lekári aby sme to mohli splniť.

aj na tomto sme závislý

Je toho veľa čo sa skladajú potraviny prečo sú niektoré zdravé a niektoré nie . Prečo sú pre určité skupiny ľudí potraviny zakázane napr. diabetici a naopak iné odporúčané . Táto kapitola môjho článku sa vám pokusy pomoc tzv. základoch orientácii v tak zložitých problematike akou je výživa. Určite v nej nehľadajme zázračné diéty ktoré nám sľubujú nereálne ciele čo ale nájdeme  sú základné informácie o tzv. jedle o tom čo vlastne máte pred sebou na tanieri a čo dávame svojmu telu skonzumovať . Pre začiatočníkov sú vhodné teórie ktorú by mal ovládať. Keď sa tak zamyslíme naša chuť je závislá na našich genetických dispozícia a senzorických tzv. vlastnostiach stravy. Veľký vplyv na naše tzv. stravovacie návyky má v prvom rade výchova v rodine. Pokiaľ je v rodine tradíciou nedeľné spoločné obedy a teplé večera je dosť pravdepodobné že budete túto tradíciu dodržiavať.

nemaj tuk na bruchu

Pokiaľ teda môžeme za najzdravšie jedlo bude v našich rodinách považovaný knedľa k tomu kapusta a krkovička čiže bravčové mäso. Keď máte takéto návyky v rodinách je veľmi zložité žiadať o zmenu jedálnička. veľmi dobrou alternatívou by bolo byť cestovanie a spoznávanie iných kultúr a ich kuchyňu kde prevláda zdravá strava a tzv. chutné pokrmy. Ako je stredomorská kuchyňa či mexická a pod. V súčasnej dobe je v popredí záujmu sa veľmi dostáva zdravý životný štýl s tým že tým sa dostáva do osvety aj zdravá výživa. Nezanedbateľné je určite aj tzv. vplyv reklám. mohlo by sa zdať že základom a nedá za vyvrátiť argument proti zdravšej strave a určite jej finančnej náročnosti čo ale bolo vyvrátené po prepočtu jedálnička sa spočítala že zdravá strava konzumovaná v rozumnej miere je drahšia o 5 až 10 %. Ale pozrime sa na tú pozitívnu stránku vegetarián za rok môže ušetriť cirka 300 eur to je len odhad. Ale hlavne strava by mala zodpovedať fyzickým potrebám organizmu. Aby sme mali optimálnu váhu je dôležité piť aj dostatok vody nie sladené malinovky podotýkam.