Striebro a jeho vvyužitie v priemysle

Nielen zlato je žiadanou komoditou na celosvetových trhoch. Hneď za ním s rovnakým drivom nasleduje striebro. To je žiadanejšie ako kedykoľvek predtým. Prečo sa striebro stáva takým obľúbeným? jednoducho pre svoju využiteľnosť a vlastnosti. Polovica celosvetového dopytu po striebre vychádza z priemyselnej výroby. Vďaka svojej vodivosti je súčasťou napríklad automobilových batérií. Používa sa dokonca pri výrobe dotykových displejov na mobilné telefóny. Solárne panely sú taktiež používateľom striebra, rovnako ako ho potrebujú na výrobu fotoaparátov. Striebro je žiadané takmer všade. Dokonca aj v potravinárstve na dezinfekciu vody. Alebo výrobu jedlých dekorácii na torty a koláče.

striebro v mobiloch a pc

Striebro je dôležité pre život. Pretože je hojne využívané aj v zdravotníctve. Je súčasťou niektorých liečiv a dezinfekčných prostriedkov. Dobre známe koloidné striebro je v podstate obyčajné striebro rozptýlené vo vode. Nesmieme zabudnúť ani na šperkárstvo. Striebro je do dnešného dňa mimoriadne obľúbené. Z neho vytvárajú nádherné a luxusné kúsky. Nie je tak,,ťažké,, ako zlato a preto si ho s obľubou kupujú mladý ľudia. Iným prípadom je kúpa striebra pre účely zabezpečenia sa pred finančnou krízou. Je to investovanie do striebra, kedy investor nakupuje rôzne veľké strieborné tehličky, mince alebo investuje do ťažobných spoločností. Taký vyšší level je zberateľstvo.

strieborné mince

Nielen že zberateľ vlastní striebro o určitej gramáži, ale zároveň sa stáva majiteľom veci, ktorá si časom vybuduje svoju hodnotu oveľa viac. Napríklad staré strieborné mince. Z pohľadu zberateľa je to striebro, ktoré má svoju trhovú hodnotu plus, prirátať musíme aj zberateľskú hodnotu. Všeobecne platí, že čím menší náklad razby bol – koľko kusov bolo vyrazených – tým vzácnejší kúsok pre zberateľa to je. Cena sa preto môže navýšiť až niekoľkonásobne. Toto je jednoduchá matematika investovania do tohto kovu. Keď ale uvážime v akom priemysle a odvetví sa používa a je potrebné, predstavte si čo sa stane ak sa úplne vyčistia jeho zásoby. Na Zemi je ho totiž ako zlata obmedzené množstvo. Bude zaujímavé sledovať ako sa burzy zachovajú po vyťažení posledného striebra. Predpokladá sa vystrelenie jeho ceny raketovou rýchlosťou.